spektakl taneczny
choreografia: Izabella Borkowska, inscenizacja: Darek Sikorski
wyst.: Aldona Banasiuk, Robert Besala, Marta Domagała-Witkowska,
Anna Domosławska, Marta Gajuk, Olga Gościniak, Filip Gutowski,
Zuzanna Rytka, Agnieszka Skrzyszewska
24 listopada 1991 roku ucichł na zawsze jeden z najbardziej niepowtarzalnych i niezwykłych głosów na świecie. Tego dnia, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Farrokh Bulsara, czyli Freddie Mercury – charyzmatyczny wokalista i frontman zespołu Queen – miał 45 lat. Zasłynął z charakterystycznej i niezwykłej dla rockowych wokalistów barwy głosu oraz skali, która obejmowała trzy oktawy.
Muzyka Queen od początku, czyli od 1970 roku odznaczała się różnorodnością brzmienia sprawiającą, że zespół trudno jest przypisać do konkretnego stylu. Charakterystyczne dla zespołu są też wielowarstwowe aranżacje, harmonie wokalne oraz aktywny udział publiczności podczas koncertów. W 2007 Queen został uznany przez słuchaczy BBC Radio za najlepszą brytyjską grupę wszechczasów. Queen przez cały okres swej aktywności zachował stabilność składu: John Deacon, Brian May, Freddie Mercury i Robert Taylor.
ercury od początku przywiązywał dużą wagę do swojego wizerunku, co było powodem zmiany nazwiska z Bulsara na Mercury. Uważał, że nowe, nawiązując do rzymskiego boga, lepiej pasuje do gwiazdy muzyki, którą zamierzał zostać. Był silnie przekonany, że ma muzycznemu światu wiele do zaoferowania, chodził w rzucających się w oczy strojach, które sam projektował. Na scenie pojawiał się w kostiumach z głębokimi wycięciami i falbanami, a także pokrytymi cekinami. Nie unikał makijażu i malował paznokcie lewej dłoni.
Ulubionym instrumentem Freddiego Mercury ego był fortepian, napojami szampan (Vintage Crystal) oraz wódka z lodem, marką papierosów „Silk Cut Mild” (żółta paczka), kwiatami azalie i frezje, kosmetykami „Lancaste”, filmem „Pół żartem, pół serio”, pisarką Beatrix Potter, a aktorem Timothy Dalton. Spośród muzyków Mercury najbardziej cenił Jimiego Hendriksa, The Jacksons, Johna Lennona, Lizę Minnelli, George a Michaela oraz Arethę Franklin. Szczególnie podobały mu się prace malarskie Salvadora Dali.
Na cześć wokalisty jego imieniem i nazwiskiem nazwano gatunek żółtej róży oraz gwiazdę w gwiazdozbiorze Kasjopeja.
Spektakl ma oddać różnorodność i niezwykłość osobowości Freddiego Mercurego, pokazać jak złożoną i niepowtarzalną był osobą. Jego charakterystyczny głos, zachowanie na scenie, pomysł na wizerunek czy muzykę są, były i będą nie do odtworzenia. Dla Freddiego życie było czarno/białe lub kolorowe, ale nigdy szare.
26.10.2014
Niedziela
17.00
Scena na Smolnej
wejściówki
ul. Smolna 9, 00-375 Warszawa
Gdzieś czytałem, że fred miał cztery oktawy.