05.02.2005: MONOGRAFIA QUEEN, godz. 21:00
Monografia
Wybrane teledyski jednego artysty lub zespołu puszczane pod rząd. W programie prezentujemy też klipy w jakiś sposób powiązane tematyczne np. pochodzące z tego samego roku lub należące do tego samego gatunku muzycznego.
Początki jednego z największych zespołów rockowych wszech czasów wiążą się z inną grupą, Smile, wykonującą hard rock z domieszką psychodelii. Gitarzysta Brian May i perkusista Roger Taylor dołączyli do niej w 1967 roku. Kiedy z zespołu odszedł wokalista Tim Staffell (1971) May i Taylor założyli zespół z Freddiem Mercurym, ekswokalistą formacji Wreckage. Po kilku miesiącach do tej trójki dołączył basista John Deacon i zaczęły się próby. W międzyczasie, w ciągu dwóch lat od sformowania zespołu, jego członkowie dzielili tworzenie muzyki z nauką w college’ach i okazjonalnymi koncertami.
Od 1973 roku kariera muzyczna miała już pierwszeństwo. W tym roku ukazał się debiutancki album „Queen”, zaś później formacja wyruszyła na trasę koncertową. Sporym sukcesem okazała się kolejna propozycja Queen, „Queen II” (1974). Na listach znalazł się singel „Seven Seas Of Rhye”. Następstwem sukcesu było pierwsze tournee zespołu po USA (jako support Mott The Hoople).
Jeszcze przed końcem 1974 roku swoją premierę miał trzeci album Brytyjczyków „Sheer Heart Attack”. Z niego pochodzi szlagier „Killer Queen” oraz przerobiony kilkanaście lat później przez Metallikę „Stone Cold Crazy”. Świat padł przed Queen na kolana rok później. Na albumie „A Night At The Opera” znalazł się jeden z najsłynniejszych utworów rockowych wszech czasów, „Bohemian Rhapsody”. Nagranie tylko tej piosenki pochłonęło trzy tygodnie. Nakręcono do niej również teledysk (reż. Bruce Gowers; teledysk uznawany jest za pierwszy klip promocyjny).
Wysiłek się opłacił, bo „Bohemian Rhapsody” przez dziewięć tygodni przebywało na pierwszym miejscu listy przebojów. Płyta „A Night At The Opera” odniosła też sukces po drugiej stronie Atlantyku gdzie pokryła się Platyną Od tej pory aż do zaprzestania działalności Queen cieszył się statusem megagwiazdy. Utwierdzały w tym fanów i krytyków kolejne albumy i single, np. „A Day At The Races”, „News Of The World” (z przebojami „We Are The Champions” / „We Will Rock You”), „Jazz” („Fat Bottomed Girls”/”Bicycle Race”), „The Game” („Crazy Little Thing Called Love”, „Another One Bites The Dust”), „The Works” („Radio Ga Ga”, „I Want To Break Free”), „A Kind Of Magic” (ścieżka dźwiękowa do filmu „Nieśmiertelny” Russella Mulcahy’ego; utwór tytułowy stał się kolejnym wielkim przebojem, a płyta zadebiutowała na liście w Wielkiej Brytanii na pierwszym miejscu), „The Miracle”, „Innuendo”.
Do historii muzyki przeszło wiele koncertów Queen (m.in. Rock In Rio, na Live Aid), głównie za sprawą Freddiego, który doskonale dyrygował publicznością, przebierał się w fantazyjne stroje, stwarzając czasami atmosferę rockowego wodewilu. Jak wspaniale zespół prezentował się na żywo słychać na kilku płytach koncertowych.
24 listopada 1991 roku Mercury zmarł na AIDS. Na dzień przed śmiercią opublikowano oświadczenie o stanie zdrowia frontmana Queen.
Wiosną 1992 roku na stadionie Wembley odbył się koncert ku pamięci artysty, w którym wzięli udział m.in. David Bowie, Elton John, Annie Lennox, Def Leppard, Guns N’ Roses, Metallica, George Michael, Seal. Dochód z imprezy przeznaczono na cele charytatywn Po zakończeniu działalności przez Queen Brian May nagrywał i koncertował solo, Roger Taylor pogrywał z grupą Cross, zaś John Deacon wycofał się z show-biznesu. Panowie spotkali się jeszcze w 1994 roku, żeby dokończyć prace nad piosenkami, nad którymi Freddie zaczął pracować przed śmiercią. Rezultatem spotkania była płyta „Made In Heaven” wydana w 1995 roku.