Wybieramy wydarzenie 2004 roku!
Za nami 2004 rok, co sprzyja wszelkiego rodzaju podsumowaniom. Przypominamy więc najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne wydarzenia minionych 12 miesięcy, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Które z nich uważasz za najważniejsze? Weź udział w naszej specjalnej ankiecie!
Rok 2004 rozpoczął się od głośnego skandalu z udziałem Janet Jackson. W lutym 2004 roku, w przerwie meczu futbolu amerykańskiego Super Bowl, doszło do słynnej afery „sutkowej”.
Justin Timberlake, występujący z piosenkarką w duecie, nagle – na oczach zdumionej publiczności i milionów telewidzów, odsłonił jej pierś. Później tłumaczono to zdarzenie „awarią ubrania”, ale niesmak pozostał.
Słynny brat Janet Jackson, Michael, również minionych 12 miesięcy do udanych nie zaliczy. O artyście słyszeliśmy w 2004 roku przede wszystkim w kontekście kolejnych oskarżeń o molestowanie seksualne nieletnich. Zamiast wiadomości o nowych piosenkach Michaela Jacksona, docierały do nas informacje o wzajemnych przepychankach między prowadzącą śledztwo prokuraturą, a prawnikami piosenkarza.
Duże emocje wywołały również ślubne perypetie Britney Spears. W styczniu, po zakrapianej różnymi specyfikami imprezie, piosenkarka nagle postanowiła poślubić Jasona Alexandra, swego przyjaciela jeszcze ze szkolnych czasów. Jak wyliczyli dziennikarze, ich małżeństwo trwało w sumie 55 godzin – Britney już następnego dnia poprosiła swoich prawników o „odkręcenie” sprawy.
Niemniej już we wrześniu Spears poślubiła Kevina Federline’a. O ceremonii nie poinformowała nikogo, poza najbliższą rodziną i znajomymi. Póki co piosenkarka nie rozmyśliła się i jej związek z Federlinem wciąż trwa.
Ostatnie 12 miesięcy minęło także pod znakiem powrotów na scenę artystów-weteranów. W Polsce Grzegorz Skawiński, po rozwiązaniu grupy O.N.A. postanowił wskrzesić pod zmienioną nazwą jeden z najpopularniejszych krajowych zespołów lat 80. – Kombii. Co ciekawe, grupa spotkała się z ciepłym przyjęciem, wylansowała duży przebój „Sen się spełni” i wydała album „c.d.”.
Natomiast pod koniec roku świat obiegła informacja, że do życia powraca legendarna angielska grupa Queen. Zmarłego w 1991 roku wokalistę Freddiego Mercury’ego zastąpić ma weteran rockowej sceny, Paul Rodgers, wcześniej śpiewający w tak znanych zespołach, jak Free czy Bad Company.
Jedni artyści wracali na scenę, inni się z nią żegnali. Michał Wiśniewski – po latach sukcesów, jakie odnosił z grupą Ich Troje – postanowił rozwiązać zespół i skoncentrować się na solowej karierze (muzycznej i aktorskiej). Decyzja ta wywołała dość skrajne reakcje: od rozpaczy po euforię.
Na pewno negatywne reakcje wywołał wynik osiągnięty przez grupę Blue Cafe podczas Konkursu Piosenki Eurowizja w Stambule. 17. miejsce to zdecydowanie poniżej oczekiwań polskich telewidzów, którzy obdarzyli Blue Cafe w głosowaniu audiotele największym zaufaniem.
Udany rok na pewno zaliczyła grupa SiStars. Choć nie udało się jej pojechać na Eurowizję, to z nawiązką odrobiła to niepowodzenie podczas rozdania europejskich nagród MTV w Rzymie, gdzie przyznano jej statuetkę dla „najlepszego polskiego wykonawcy”. Wcześniej SiStars wygrali konkurs „Premier” festiwalu w Opolu, a także zostali laureatem festiwalu „TOPTrendy 2004”.
Dużą popularnością w Polsce cieszył się także hiphopowy skład Jeden Osiem L, głównie za sprawą wielkiego przeboju „Jak zapomnieć”, który grały nawet największe stacje radiowe. Dzięki temu debiutancki album „Wideoteka” szybko zdobył tytuł Złotej płyty.
Debiutantom, mimo świetnej sprzedaży, dużo jeszcze brakowało do Krzysztofa Krawczyka, który bezwzględnie okazał się najpopularniejszym polskim wykonawcą 2004 roku. Jego ostatnia płyta „To co w życiu ważne” miesiącami nie schodziła z notowań najlepiej sprzedających się polskich płyt, a utwór „Trudno tak (razem być nam ze sobą)” – zaśpiewany w duecie z Edytą Bartosiewicz – okazał się „Przebojem roku” w plebiscycie Radia RMF FM i portalu INTERIA.PL.
W Wielkiej Brytanii najlepiej sprzedającym się singlem była nowa wersja utworu „Do They Know It’s Christmas?”, firmowana przez grupę brytyjskich gwiazd występujących pod nazwą Band Aid 20. Postanowili oni po raz trzeci zebrać się w studiu i nagrać charytatywny hymn. Cały dochód ze sprzedaży płyty przekazano na rzecz uchodźców w objętym konfliktem regionie Darfur w Sudanie.
Które z tych wydarzeń uważasz za najważniejsze w 2004 roku? Weź udział w naszej ankiecie.ANKIETA
(INTERIA.PL)